Boże Ciało to jedna z najważniejszych, a jednocześnie najbarwniejszych, uroczystości katolickich w roku liturgicznym. Uroczystość ta przypomina o realnej obecności Chrystusa pod postacią chleba i wina. Z początkami Bożego Ciała wiąże się wydarzenie zwane cudem z Bolseny. Jeden z kapłanów, który powątpiewał w cud przemienienia, podczas sprawowanej mszy świętej zauważył, że hostia zaczyna krwawić. Wydarzenie to miało miejsce w XIII wieku, ale korporał przechowywany jest w katedrze we włoskim Orvieto do dziś. W Polsce początki Bożego Ciała to 1320 rok i celebrowanie uroczystości w diecezji krakowskiej.
Jedną z tradycji na Boże Ciało są uroczyste procesje, które przechodzą przez nasze wsie i miasteczka. Wyjątkowo w tym roku z powodu Epidemii , procesje często były skromne , tylko wokół kościoła. Zazwyczaj procesje wyruszają spod kościołów zaraz po zakończeniu Mszy Świętej i prowadzą do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich słyszymy ewangelię, która nawiązuje do Najświętszego Sakramentu. W procesjach Bożego Ciała uczestniczymy wyjątkowo licznie. I to także jeden z cudów związanych z tym świętem. Szczególnie na wsiach – w zdecydowanej większości przypadków nie wyobrażamy sobie, aby w procesji nie uczestniczyć.
W Boże Ciało podczas procesji śpiewamy „Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie”. Jeśli zagłębimy się dobrze w te słowa to zrozumiemy jak ważne są one dla rolnika. Wymienione są tu niszczycielskie żywioły i wydarzenia, które mogą zrujnować domy i uprawy, cały dobytek każdego gospodarstwa.
Boże Ciało to także wielkie wydarzenie społeczne w mniejszych miejscowościach. Całe wioski są często zaangażowane w dekorowanie trasy procesji, przygotowanie ołtarzy. W Boże Ciało silnie angażują się Koła Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicze Straże Pożarne. Procesja jest czasem dodatkowo upiększana uczestnictwem miejscowych orkiestr często działających np. przy OSP.