Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to czas w którym na świat przychodzi Bóg w postaci Dzieciątka Jezus. Wigilia tego dnia to cudowne i piękne święto, które zaskakuje nas niezapomnianymi przeżyciami w gronie rodziny i znajomych.

W wielu kościołach rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą Szopkę. O północy , po wieczerzy wigilijnej wielu idzie na PASTERKĘ do kościoła parafialnego o 24.00.

W całej Polsce niezależnie od regionu, praktycznie w każdej  domu,  obchodzona jest Wigilia Bożego Narodzenia, jest to bowiem święto ,  które na dobre zaistniało w naszej Polskiej Tradycji. W przygotowaniach do tego wspaniałego wieczoru, biorą udział całe rodziny: wszyscy zajmują się sprzątaniem, zakupami, a także w miarę możliwości przygotowaniem potraw. Na koniec wszyscy przystrajamy choinkę / dzisiaj już dużo wcześnie / , dzieci szukają prezentów pod choinką. . Wigilia w polskiej tradycji to dzień wyjątkowy, ma własne zwyczaje, tradycje i wiele obrzędów nieodzownie ze sobą powiązanych. W świadomości Polaków, Boże Narodzenie zakorzeniło się jako wyjątkowy czas dla rodziny. Wszyscy spotykamy się przy jednym stole, zapominając stare żale i niesnaski, składamy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem na nadchodzący rok. Wigilia to dzień w którym na nowo odżywają polskie obrzędy i zwyczaje, to dzień w którym polska tradycja świąteczna, jest tak silna, że nie sposób ją ominąć. Niezależnie od czasów w jakich żyły kolejne pokolenia Polaków, Wigilia i Boże Narodzenie obchodziliśmy zawsze. Czy to w latach świetności naszej ojczyzny, czy w czasie niewoli, a także w burzliwym okresie wojennym. Nie zależnie od tego jak nasze życie się toczyło, Wigilia była, jest i będzie momentem wytchnienia, odpoczynku i nadziei na lepszą przyszłość, przyjęcia Komunii św. po adwentowej spowiedzi św. na Święta.