POGRZEB KATOLICKI
Zgłoszenia pogrzebu należy dokonać w kancelarii parafii ostatniego zamieszkania osoby zmarłej
Dokumenty potrzebne do Pogrzebu Katolickiego:
- Akt Zgonu z USC
- Zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych (Spowiedzi, Komunii Św.) wydane przez duszpasterza lub kapelana szpitala
- W przypadku zmarłych, którzy mieszkali poza naszą parafią, konieczna jest pisemna zgoda na pogrzeb z parafii ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej
- Dokument stwierdzający opłacenie miejsca na cmentarzu – od Sekretarza Rady Cmentarnej.
Zachęca się rodzinę zmarłej osoby do przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania (spowiedź), a w czasie Eucharystii przyjęcie Komunii świętej w intencji zmarłego.
CHRZEST ŚWIĘTY
Sakrament chrztu sprawowany jest w naszej parafii w niedzielę tuż przed Sumą ok. / 10.40/ oraz w soboty w razie zajętej niedzieli , w umówionym dogodnym terminie np. o godz. 11.00 . Aby ochrzcić dziecko należy przedstawić następujące dokumenty:
- Akt urodzenia dziecka.
- Dokument zawierający pełne dane rodziców dziecka (tj.: imię i nazwisko, imiona rodziców w tym nazwisko panieńskie matki, data i miejsce urodzenia, data i miejsce zawarcia związku małżeńskiego).
- Dane rodziców chrzestnych dziecka: imię i nazwisko i dokładny adres (chrzestni mieszkający poza naszą parafią dostarczają ze swojej parafii zaświadczenie stwierdzające, iż są praktykującymi katolikami i mogą zostać rodzicami chrzestnymi).
SAKRAMENT BIERZMOWANIA
Uczniowie Klasy VIII w ramach przygotowania do Bierzmowania uczestniczą w katechezie szkolnej oraz dodatkowo w nabożeństwach przy Parafii, a także w spotkaniach wg harmonogramu w salce katechetycznej przy plebanii , najczęściej w sobotę o godz. 9.00 ; obecność obowiązkowa;
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
POTRZEBNE DOKUMENTY DO ŚLUBU:
Narzeczeni, którzy chcą zawrzeć związek małżeński w kościele muszą zgromadzić odpowiednie dokumenty:
- odpis aktu chrztu i bierzmowania (wypisane do 6 m-cy przed dniem przedłożenia w kancelarii)
- zaświadczenie o ukończeniu lekcji religii szkoły średniej
- kurs przedmałżeński
- kopie 3 x z USC stwierdzające stan wolny narzeczonych /jeśli jest to ślub konkordatowy/
- dowód osobisty
Najpóźniej na 3 miesiące przed ślubem Młodzi muszą zgłosić się do Kancelarii parafialnej z wyżej wymienionymi dokumentami na spisanie protokołu przedślubnego – protokołu rozmów kanoniczno-duszpasterskich przed zawarciem małżeństwa. To rodzaj ankiety, która ma pomóc ustalić, czy nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa.
W trakcie spisywania protokołu każdy z narzeczonych otrzyma kartki do spowiedzi (pierwsza spowiedź po spisaniu protokołu, druga dzień lub dwa dni przed ślubem).
Kurs przedmałżeński obejmuje:
- katechezy narzeczonych ( w systemie weekendowym lub tygodniowym)
- spotkania w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego. W poradni można porozmawiać o problemach związanych z planowanym ślubem, przygotować się do sakramentu małżeństwa oraz nauczyć się metod naturalnego planowania rodziny.
W toku przygotowań przedślubnych warto zaplanować sobie czas na nauki przedmałżeńskie dużo wcześniej, tak by uczestnictwo w nim było w pełni wykorzystane.