Święto Trzech Króli

Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana także pod nazwą święta Trzech Króli, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Upamiętnia ona objawienie się światu Boga w postaci narodzonego w Betlejem Jezusa Chrystusa.

Według ewangelisty, w stronę miejsca Jego narodzin, za gwiazdą na niebie podążyli z pokłonem mędrcy ze Wschodu, w darze ofiarując Mu złoto, kadzidło i mirrę. W tradycji mędrcy ci znani są jak Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościołach podczas mszy świętych 6 stycznia święci się kadzidło i kredę. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach wypisują litery K+M+B (od imion Trzech Króli) albo C+M+B (z łac. Christus Mansionem Benedicat, czyli „Chryste błogosław temu domowi”) wraz z oznaczeniem aktualnego roku. Objawienie Pańskie obchodzą także wierni prawosławni oraz ewangelicy.

W Polsce 6 stycznia był dniem ustawowo wolnym od pracy do 1960 r. kiedy to władza komunistyczna usunęła je z oficjalnego kalendarza razem z obchodzonym 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do kalendarza dni wolnych jako pierwsze, w 1989 r., powróciło święto 15 sierpnia. Na początku XXI w. coraz liczniejsze stawały się inicjatywy obywatelskie zmierzające do przywrócenia Święta Trzech Króli w wymiarze ustawowym. Na ich czele stanął ówczesny prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Potrzebę powrotu święta uzasadniano także nawiązaniem do wielowiekowej polskiej tradycji oraz chęcią likwidacji skutków komunistycznych represji wymierzonych w Kościół. 24 września 2010 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy — Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która ponownie ustanawiała Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. 6 stycznia 2011 r., po raz pierwszy po półwiecznej przerwie, wierni mogli bez przeszkód uczestniczyć w jego obchodach. Tradycją stały od tego czasu organizowane w wielu miejscowościach orszaki Trzech Króli – uliczne jasełka nawiązujące do wielowiekowego zwyczaju bożonarodzeniowego kolędowania.