Wieniec adwentowy

Rozpoczęty Adwent jest pełen szczególnych symboli, które mają głębokie znaczenie. Co tak na prawdę oznaczają elementy, które na czas oczekiwania pojawiają się w świątyniach i domach. Wieniec adwentowy to najbardziej charakterystyczny dla tego czasu symbol. Co takiego oznacza, o czym nam przypomina?

Współczesny wieniec adwentowy

Tradycyjny wieniec adwentowy powinien być wykonany z gałązek iglastych, ze świerku, jodły czy sosny. Obecnie używa się także liści laurowych czy mahonii. Obowiązkowym elementem wieńca są cztery świecie, symbolizujące kolejne niedziele Adwentu. Według tradycji, trzy pierwsze były koloru fioletowego, a ostatnia różowego, co odpowiadało szatom kapłana, sprawującego msze. Dziś świece, które obserwujemy w kościołach mają różne barwy. Często są białe czy czerwone. Wieniec adwentowy może być ozdobiony szyszkami, orzechami, wstążkami czy innymi elementami dekoracyjnymi. W kwiaciarniach znajdziemy bogato zdobione wieńce adwentowe.

Każdy element wieńca ma swoją wyjątkową symbolikę. Świece w nim umieszczane, oznaczają kolejne niedziele Adwentu i tak też są zapalane. O krok od świąt, płoną wszystkie cztery świece, zwiastujące narodziny Boga. W pierwszą niedzielę Adwentu, świeca mówi nam o przebaczeniu grzechu pierworodnego. Druga symbolizuję wiarę w patriarchów Narodu Wybranego a trzecia, radość króla Dawida. Ostatnia ze świec zapowiada przyjście Jezusa, głoszone przez proroków, a wraz z nim nadejście pokoju i sprawiedliwości. Sam kolisty kształt wieńca to symbol wieczności i braku początku oraz końca, co bezpośrednio odnosi się do Boga. Zielone gałązki to życie wieczne, dane przez Boga, a płomień świec jest światłością życia. Wieniec to również symbol rodziny, która czeka na ponowne przyjście Chrystusa na świat.